درباره ناظر

صنایع تولیدی فراگستر با همکاری و در اختیار داشتن دانش فنی تولیدکنندگان برتر دنیا، دست به تولید پیشرفته ترین و حساس ترین تجهیزات حفاظت الکترونیک با نام تجاری ناظر زده است

سبد خرید

IGMP IGMP - دوربین مدار بسته ایرانی ناظرIGMP

IGMP

IGMP

(Internet Group Management Protocol (IGMP پروتکلی است که عضویت هاست در گروه های IP multicast موجود در یک بخش (Segment) از شبکه مدیریت میکند.

یک گروه IP Multicast که با نام یک host group هم شناخته میشود، مجموعه ای از هاست‌ها است که به ترافیک های آدرس دهی شده با آدرس IP multicast در شبکه گوش می دهند. ترافیک IP multicast در واقع به یک آدرس MAC فرستاده اما توسط چندین هاست پردازش می شود. یک هاست خاص به یک آدرس IP multicast بخصوص گوش میدهد و تمام بسته هایی که به آن آدرس دهی شده است را دریافت می کند.
در ادامه به برخی ابعاد دیگر در IP Multicasting خواهیم پرداخت:
• اعضای Host Group بصورت دینامیک است به این معنی که هاست ها در هرزمانی میتوانند عضو شوند و یا گروه را ترک کنند.
• یک Host Group میتواند در هر سایز دلخواهی باشد.
• اعضای Host Group محدوده خاصی ندارند و میتوانند در طول چندین شبکه گسترده باشند.
• فرستنده ترافیک به یک آدرس IP Multicast الزاما نباید عضوی از Host Group باشد.
در مورد یک هاست، برای دریافت ترافیک IP Multicast، یک اپلیکیشن باید به IP اطلاع دهد که او ترافیکی از نوعد multicast از یک آدرس IP Multicast خاص دریافت کرده است.

اگر تکنولوژی شبکه سخت افزار مورد نیاز multicasting را پشتیبانی کند، به رابط شبکه دستور داده میشود تا ترافیک مربوط به یک آدرس IP Multicast خاص را عبور دهد. اگر شبکه ما اترنت باشد، کارت شبکه طوری برنامه ریزی شده است تا به یک آدرس MAC Multicast متناظر با یک آدرس IP Multicast خاص جواب دهد.

یک هاست، IP Multicast را در یکی از سطوح زیر پشتیبانی می کند:
سطح ۰: ارسال و دریافت ترافیک IP Multicast را پشتیبانی نمی کند.
سطح ۱: ارسال ترافیک IP Multicast را پشتیبانی میکند اما دریافت ترافیک IP Multicast را پشتیبانی نمی کند.
• سطح ۲: ارسال و دریافت ترافیک IP Multicast را پشتیبانی میکند. ویندوز سرور ۲۰۱۲، ویندوز سرور ۲۰۰۸، ویندوز سرور ۲۰۰۳، ویندوز ۲۰۰۰، ویندوز NT ورژن ۳٫۵ و بالاتر و در نهایت TCP/IP از IP Multicasting سطح ۲ پشتیبانی می کنند.
پروتکی که اطلاعات Host Group را ثبت میکند، IGMP است که نیاز دارد تا تمام هاست ها IP Multicast سطح ۲ را پشتیبانی کنند. بسته های IGMP توسط هدر IP ارسال میشوند. پیام های IGMP سه حالت بخود می گیرند:
Host Membership Report: هنگامی که یک هاست به گروه عضو میشود، یک پیام IGMP Host Membership Report را به تمام هاست های موجود در گروه IP Multicast با آدرس ۲۲۴٫۰٫۰٫۱ارسال می کند و یا عضویت خود را در یک Host Group خاص با ارسال اعلامیه به آدرس IP Multicast متناظر با آن Host Group اعلام می کند. یک هاست میتواند ارسال کننده هایی که نیاز به دریافت ترافیک Multicast از آن ها را دارد، از پیش مشخص کند.
Host Membership Query: وقتی که یک روتر بخواهد بداند که در شبکه‌ای اعضایی از یک host group خاص وجود دارد یا خیر، یک پیام IGMP Host Membership Query را به تمام اعضای آدرس IP Multicast ارسال میکند.

اگر پس از تکرار چندین دفعه ارسال این پیام، پاسخی دریافت نگردد، روتر فرض را بر این میگذارد که هیچ عضوی از آن گروه در آن شبکه موجود نیست و اطلاع رسانی اش را متوقف کردهو به دیگر روترها نیز اطلاع می دهد.
Group Leave: هنگامی که یک هاست دیگرعلاقه ای به دریافت ترافیک multicast که به آدرس IP Multicast خاصی ارسال شده است ندارد و در پاسخ Host Membership Query که برایش ارسال شده بود، آخرین پیام IGMP Host Membership Report را فرستاده باشد، پس از آن پیام IGMP Group Leave را به آدرس IP Multicast خواهد فرستاد.

روترهای محلی متوجه می شوند که هاست ارسال کننده پیام IGMP Group Leave، آخرین عضو گروه برای آن آدرس Multicast در آن subnet است. اگر پس از آن پاسخی در برابر تکرار چندین باره IGMP Host Membership Query از آن subnet دریافت نگردد، روتر فرض را بر این می گذارد که هیچ عضوی از آن گروه در آن شبکه موجود نیست و اطلاع رسانی اش را متوقف کرده و به دیگر روترها نیز اطلاع می دهد.

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه ناظر از جدیدترین اخبار آگاه شوید.