درباره ناظر

صنایع تولیدی فراگستر با همکاری و در اختیار داشتن دانش فنی تولیدکنندگان برتر دنیا، دست به تولید پیشرفته ترین و حساس ترین تجهیزات حفاظت الکترونیک با نام تجاری ناظر زده است

سبد خرید

Optical Zoom - دوربین مدار بسته ایرانی ناظر

Optical Zoom

یکی از مفاهیم فنی بسیار رایج در دوربین های مداربسته، میزان زوم (Zoom) هر دستگاه است، که آگاهی از جزئیات و مشخصات آن به انتخاب بهتر در مقایسه ها کمک شایان توجهی خواهد کرد. زوم بر دو نوع متفاوت تقسیم می گردد:

  • زوم اپتیکال : بزرگ نمایی تصویر با استفاده از امکانات سخت افزاری (لنز)
  • زوم دیجیتال: بزرگ نمایی تصویر با استفاده از امکانات نرم افزاری

همان گونه که در تعریف پیداست، هنگامی که با امکانات سخت افزاری لنز تصویر بزرگ نمایی شده را تشکیل می دهیم، منبع تصویر تشکیل شده دارای قابلیت یک تصویر با وضوح کامل در آن میزان بزرگ نمایی است. اما وقتی با زوم دیجیتال، تصاویر ساخته می شوند، میزان اطلاعات تشکیل شده در تصویر را ارتقاء نمی دهیم، بلکه فقط به پیکسل های تشکیل شده تصویر، از فاصله نزدیک تر نگاه می کنیم. این موضوع موجب می شود تصاویری که با زوم اپتیکال تشکیل شده اند دارای وضوح کامل و تصاویری که با زوم دیجیتال دیده می شوند، پیکسل ها درشت تر و در نتیجه وضوح تصویر کمتر است.

با توجه به توضیحات فوق هر گاه منبع اصلی تصویر دارای کیفیت بهتر یا بعبارت دقیق تر دارای حجم دیتای تشکیل دهنده بیشتری باشد، هنگامی که زوم دیجیتال بر روی آن تصویر انجام می دهیم کیفیت بهتری را شاهد خواهیم بود. اما در زوم اپتیکال همه چیز وابسته به لنز دوربین است که تا چه میزان قابلیت تشکیل تصویر را داراست، در دوربین های مدار بسته خصوصا در دوربین های متحرک این میزان جزء قابلیت های رقابتی هر تولید کننده محسوب خواهد شد.

بطور مثال همان طور که در تصویر مشاهده می کنیم با قدرت ۳۵ برابری تصویر با وضوح کامل تشکیل شده است.

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه ناظر از جدیدترین اخبار آگاه شوید.